Get Adobe Flash player
Start / Aktualności » UKS 9 OSRiR Kalisz ogłasza nabór do klubu pływackiego na rok szkolny 2015/2016

Aktualności
2015-08-24 / UKS 9 OSRiR Kalisz ogłasza nabór do klubu pływackiego na rok szkolny 2015/2016
Zapraszamy wszystkie chętne dzieci i młodzież do Klubu pływackiego UKS 9 OSRiR Kalisz.

Szczegółowe informacje odnośnie zapisów można uzyskać pod numerem tel. 791 845 045

Seredcznie zachęcamy do pływania. Poniżej zamieszczamy obszerniejszy artykuł, czym jest dla każdego dziecka i nie tylko dziecka pływanie, jakie niesie za sobą korzyści itp.

Streszczenie zalet nauki pływania i wpływu pływania na zdrowie dziecka.

Dlaczego pływanie jest zdrowe?

Rozwój dziecka w wieku wczesnoszkolnym, czyli od 6-tego do 10-tego roku życia systematycznie postępuje. Dlatego też, tak ważna jest dbałość o zapewnienie dziecku właściwych warunków życia, nauki i wypoczynku. Dzieci z klas 0-III są podatne na wzorce ruchowe oraz gotowe do wykonania każdego ruchu. Aktywność ruchowa ucznia w tym okresie rozwojowym kształtuje cechy charakteru przydatne w życiu codziennym. Daje podstawę do wyrobienia nawyku promocji swojego zdrowia. Ten zapoczątkowany proces umożliwia dziecku sprawowanie kontroli nad własnym zdrowiem oraz jego poprawę. Zadaniem nauczyciela jest przygotowanie dziecka, aby mogło, chciało i wiedziało jak działać na rzecz swojego zdrowia. Każde dziecko, dopóki rośnie i rozwija się, powinno uprawiać sport, turystykę oraz różne ćwiczenia fizyczne. Ruch powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości ucznia. Najkorzystniejsze formy ruchu angażujące cały organizm to: marsz, trucht, bieg, jazda na rowerze oraz pływanie.

Powszechnie uważa się, że pływanie jest jednym z najzdrowszych sportów. To prawda, jeżeli uprawiający ten sport przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny. Pływanie jest formą rekreacji, którą może uprawiać każdy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jest też aktywnością ruchową najbardziej korzystną dla młodego organizmu i jednocześnie najmniej urazową, a wiek wczesnoszkolny- doskonałym momentem do rozpoczęcia nauki pływania.

Nabycie tej umiejętności ma korzystny wpływ na cały organizm. Działa dodatnio na ogólny rozwój fizyczny i sprawność ucznia. Następuje znaczne wzmocnienie mięśni oddechowych zwiększające wentylację oraz wysklepienie i ruchomość klatki piersiowej. Wzrasta pojemność życiowa płuc, zwiększa się zdolność pochłaniania tlenu, serce wzmacnia się. Pozioma pozycja ciała podczas pływania ułatwia pracę serca, a pokonywanie oporu wody działa masująco na naczynia krwionośne poprawiając sprawność całego układu. Długotrwałe uprawianie tego sportu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób: jak udary, zawały czy nadciśnienie tętnicze krwi.

Pływanie angażuje cały aparat ruchowy człowieka, sprzyja poprawie ruchomości w stawach, a także odciążeniu i rozluźnieniu otaczających go tkanek i mięśni. Ma też dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Wpływa na receptory na skórze, znosi niepotrzebne, nadmierne napięcia mięśniowe. Brak dostatecznej ilości ruchu sprzyja powstawaniu nerwic ruchowych. Dzieci nadpobudliwe ruchowo, szukając sposobów wyładowania, znajdą je z pewnością na pływalni. Z wychowawczego punktu widzenia umiejętność pływania dostarcza dziecku nowych, silnych wrażeń spowodowanych nieznanym środowiskiem wodnym, zmuszając jego organizm do adaptacji. Dlatego też na pierwszych lekcjach należy usunąć przyczyny nieprzyjemnych wrażeń odbieranych przez dziecko, poprzez prowadzenie zajęć w formie zabaw, gier i ćwiczeń zabawowych. Ćwiczenia oswajające z wodą pozwolą dziecku
na uchwycenie odmienności środowiska wodnego. Czynnikiem hamującym postępy w nabyciu umiejętności pływania jest lęk przed wodą, którego nie można bagatelizować. /Temat lęku przed wodą omówi zaproszona pani psycholog/

Biorąc pod uwagę obecny system oświatowy tj. kilkugodzinne, wymuszone przebywanie dziecka w pozycji siedzącej w czasie lekcji oraz brak dostatecznej ilości ruchu w czasie wolnym od zajęć szkolnych-długotrwałe siedzenie przed telewizorem i komputerem sprzyja powstawaniu skoliozy, wad postawy w płaszczyźnie strzałkowej, a także osłabieniu gorsetu mięśniowego. Wśród dzieci i młodzieży widoczny jest wzrost liczby osób z nadwagą, a nawet otyłych. Zajęcia na basenie są doskonałe dla uczniów dotkniętych tymi problemami, a także dla uczniów słabszych fizycznie oraz osób dotkniętych chorobami układu nerwowego.
Umiejętność pływania pozwala dziecku na skuteczne i przyjemne korygowanie wad postawy oraz zapobieganie płaskostopiu poprzecznemu i podłużnemu. Pływanie jest doskonałym zabiegiem hartującym organizm dziecka. Kontakt ciała z chłodną wodą uruchamia mechanizmy obronne przed zbytnim wychłodzeniem. Organizm przystosowuje się do pracy w niższej temperaturze, co sprzyja uodpornieniu na różnego rodzaju infekcje, przeziębienia i katary.


Opanowanie umiejętności pływania daje możliwość korzystania ze sprzętu pływającego, a swobodne pływanie czy zabawy w wodzie są świetną formą relaksu i odprężenia poprzez procesy regeneracyjne, doprowadzające do stanu równowagi psychosomatycznej. W wieku wczesnoszkolnym dzieci mają dużą potrzebę spontanicznej i ukierunkowanej aktywności ruchowej. Szybko przystosowują się
do towarzystwa i wspólnego działania w grupie rówieśniczej. Chętnie tworzą zespoły dobierane
w zależności od podejmowanej zabawy, a wypoczynek nad wodą i pływanie daje im wiele radości.
Reasumując: nabycie umiejętności pływania wpływa na zdrowy rozwój dziecka poprzez:
-kształtowanie harmonijnej sylwetki
-rozwój sprawności psychoruchowej
-lepsze dotlenienie młodego organizmu
-wzrost cech motorycznych jak: siła, wytrzymałość, koordynacja ruchowa
-świadomość utrzymania swojego ciała w czystości
-zwiększenie dbałości o bezpieczeństwo swoje i kolegów w czasie kąpieli
-wzrost odporności organizmu
-korekcję wad postawy
-szerokie możliwości korzystania ze sprzętu wodnego oraz relaksu nad wodą

W naszym mieście dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą nabyć umiejętność pływania
na zajęciach realizujących program „Umiem Pływać, którym objęci są uczniowie trzecich klas szkół podstawowych. Wykorzystajmy, więc w pełni tę szansę gdyż jak powiedział doktor Wojciech Oczko „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu''.


Opracował
Zarząd Klubu UKS 9 Kalisz

Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w pływaniu, triathlonie oraz organizacja zawodów pływackich
i triathlonowych jest dofinansowana ze środków budżetowych miasta Kalisza oraz Ministerstwa Sportu
i Turystyki
Polityka cookies